Не сум силувал никого, владата сака да ме цензурира: Расел Бренд објави ново видео

Не сум силувал никого, владата сака да ме цензурира: Расел Бренд објави ново видео

Објавена во: Stars // YouTube ѕвезди

Расел Бренд објави ново видео на интернет во кое ги опишува наводите за силување и сексуален напад против него во изминатата недела како „вонредни и вознемирувачки“, истовремено обвинувајќи ја владата дека сака да го цензурира.

48-годишниот комичар и актер им се заблагодари на своите поддржувачи што „ги преиспитуваат информациите што ви ги презентираат“, во неговите први јавни коментари по објавувањето на обвинувањата.

Тој ги отфрли обвинувањата на четири жени во истрагата на Сандеј Тајмс, Тајмс и Диспече на Канал 4 минатиот викенд.

Бренд рече дека ќе се врати на своето редовно шоу на Rumble, онлајн видео платформа која одби да го следи YouTube во демонизирањето на неговата содржина на нејзината страница.

Во триминутното видео објавено на Rumble и X, порано Твитер, тој тврдеше дека потезите за да го блокираат да добива приходи од реклами за неговите видеа на платформите на социјалните медиуми, откако наводите за сексуален напад се случија „во контекст на сметката за безбедност на интернет“.

Тој рече: „Досега веројатно сте свесни дека британската влада побара од големите технолошки платформи да ја цензурираат нашата онлајн содржина и дека некои онлајн платформи го исполнија тоа барање.

„Она што можеби не го знаете е дека ова се случува во контекст на нацрт-законот за безбедност на интернет, кој е дел од легислативата на ОК што дава сеопфатни овластувања за надзор и цензура, а тоа е закон што е веќе усвоен“.

Во вторникот, законот ги помина сите парламентарни фази, но тој не доби кралска согласност, така што сè уште не е закон во ОК.

Тој, исто така, зборуваше за иницијативата за доверливи вести, која е партнерство меѓу медиумски групи дизајнирани да се справат со дезинформациите. Бренд рече: „Иницијативата за доверливи вести е соработка помеѓу големите технолошки и наследни медиумски организации за таргетирање, контрола, задушување и затворање на независни медиумски организации како оваа“.

Бренд не се осврна директно на тврдењата направени против него и рече дека ќе продолжи да зборува на теми како „длабокиот државен и корпоративен дослух“ и како „големата фармацевтска медицина“ влијае на владината политика.


„И секако, ќе зборуваме за медиумска корупција и цензура“, рече тој.

„Затоа ве молам следете ме на Rumble бидејќи само така можеме да го задржиме нашиот глас.

Тој рече дека никогаш не замислувал дека ќе му треба поддршка од неговите следбеници толку многу како што му треба сега.

Подкастерот додаде: „Јасно е дека овие организации [мејнстрим медиуми] соработуваат во градењето наративи, без разлика дали се работи за војна или пандемијата, и секако има и други примери.

„Мене ми е многу јасно дека мораме да бидеме многу, многу претпазливи.

Поранешните работодавци на Бренд Канал 4 и Би-Би-Си рекоа дека ги истражуваат обвинувањата против него.


Објавена во: Stars // YouTube ѕвезди

Можеби ќе ве интересира: